REKLAMA

Bemowo

Zakręceni lokalnie

 

Modelarstwo - może będzie pasją Twojego dziecka...

  20 maja 2013

alt='Modelarstwo - może będzie pasją Twojego dziecka...'

W jakim wieku zacząć przygodę z modelarstwem i dlaczego warto - opowiada "Echu" Bogdan Wierzba, zwycięzca plebiscytu "Lotnicze Orły 2012" w kategorii modelarstwo, animator modelarstwa lotniczego na Bemowie, aktywny działacz Aeroklubu Polskiego, były zawodnik, instruktor, wielokrotnie odznaczany i nagradzany za zasługi dla lotnictwa i modelarstwa.

REKLAMA

Jeszcze pod koniec lat 80. ubiegłego wieku w Polsce działało ponad 700 klubów modelarskich, teraz zostało ich tylko ok. 190. Dlaczego? - Po zmianach ustrojowych niektórzy ludzie związani z modelarstwem nie umieli się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Może zabrakło im siły i zapału - tłumaczy Bogdan Wierzba. - Działacze modelarscy z Bemowa, wspierani przez lokalną szkołę i spółdzielnię mieszkaniową oraz regionalny aeroklub ustanowili fundację, zarejestrowaną w 1996 roku pod nazwą "Od modelarstwa do lotnictwa". Przez dziesięć lat funkcjonowaliśmy w piwnicach filii SP 82, potem staliśmy się sekcją ArtBemu. Kiedyś wystarczyło zwykłe porozumienie zawarte z inicjatywy instruktora między aeroklubem regionalnym a domem kultury lub szkołą, dlatego powstawało ich dużo. Było to łatwe, aerokluby regionalne miały wpisane jako jedno z działań statutowych "wychowanie przez modelarstwo" ...

W szkole jest za mało techniki

- Dzieci, które zaangażują się w modelarstwo, wyrastają na poukładanych, dobrze wychowanych ludzi - stwierdza modelarz. - Zajęcia modelarskie to także uzupełnianie oferty edukacji, we współczesnej szkole, gdzie mało jest teraz techniki. Kiedyś rozmawiałem z dziennikarką, która oglądając pracownię Aeromodelklubu ArtBem, bardzo się dziwiła, że dzieci jeszcze zajmują się takimi rzeczami... "Myślałam, że młodzież to teraz już tylko przy komputerach" - tłumaczyła. To, co jest dla mnie ważne - oprócz nauczania budowy modeli i co wpajam młodym ludziom, to pewne zasady postępowania, które wpisują się w szeroko pojmowaną kulturę techniczną - podkreśla pan Bogdan. W jakim wieku można zacząć przygodę z modelarstwem? - My przyjmujemy 10 lat jako dolną granicę. Zakładamy, że potrzebne jest minimum wiedzy matematycznej - tłumaczy modelarz. - Chodzi nie tylko o dokładność i dobrą organizację pracy, ale także podstawowe sprawy, jak umiejętność pracy w zespole, utrzymywanie porządku, sposób traktowania narzędzi itp.

Pracownie modelarskie są potrzebne pasjonatom, którzy interesują się modelarstwem, techniką, sportem lotniczym oraz wszystkim, którzy wiążą swoją przyszłość z szeroko rozumianą awiacją. Tutaj można się wiele dowiedzieć od osób, które mają konkretne doświadczenie.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Trudne początki

- Od dziecka wykazywałem zainteresowania techniczne. Od mojego najstarszego brata wyciągałem broszury "Zrób to sam" i z nich uczyłem się majsterkowania i budowy pierwszych modeli - wspomina Bogdan Wierzba. - Pamiętam dobrze, jak znalazłem opis wykonania latającego modelu z napędem gumowym "Czajka" i zaraz zabrałem się do pracy. Ileż ja się naszukałem sosnowych listewek! Jak je w końcu zdobyłem, okazało się, że są za grube. Nie miałem dobrych narzędzi, więc rozcinałem je nożem do pomidorów, takim z ząbkami. Nie miałem też specjalnego lakieru, znalazłem farbę olejną. Pamiętam własne szczęście, gdy w końcu model był gotowy! Pełen nadziei poszedłem zrobić pierwszą próbę. Model wzniósł się, a za półtora metra... runął na ziemię! Farba była zbyt ciężka. Niby drobiazg, a jak istotny.

REKLAMA

Przez zabawę do kariery

Dzisiaj młodzi modelarze mają łatwiej. Pracują pod czujnym okiem instruktora i mają dostęp do profesjonalnych narzędzi i materiałów. W jakim wieku można zacząć przygodę z modelarstwem?

- My przyjmujemy 10 lat jako dolną granicę. Zakładamy, że potrzebne jest minimum wiedzy matematycznej. Staramy się też, aby grupy były w miarę jednorodne pod względem zaawansowania, wtedy najlepiej się pracuje - tłumaczy modelarz.

Sklejanie modeli to nie wszystko. Potem są ćwiczenia na symulatorze typu AeroFly Professional Deluxe, który w ocenie instruktorów zmniejsza aż o 70% prawdopodobieństwo zniszczenia modelu podczas prawdziwego lotu. A potem oczywiście imprezy, podczas których można wypróbować swój model, a także trochę porywalizować z kolegami, a wśród nich m.in. "Latawce na Bemowie", "Sport Balonowy dla Dzieci", "Dni Małego Lotnictwa", AeroMusicals.

Kim w przyszłości zostaną młodzi modelarze? Niektórzy może lotnikami, jak na przykład pilot szybowcowy Mateusz Urban czy Jacek Mainka. Ten drugi jest kapitanem w liniach Wizz Air. Inni z kolei zostają naukowcami, jak pracujący w NASA dr inż. pilot Adam Przekop, absolwent Politechniki Warszawskiej czy dr Piotr Wasylczyk - pracownik naukowy na Wydziale Fizyki UW. Jeszcze inni... pozostaną w Aeromodelklubie jako instruktorzy - jak Jacek Owczarczak, od niedawna absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

- Wiedza i umiejętności modelarza mogą się przydać właściwie we wszystkich zawodach technicznych, szczególnie jeśli będą poparte studiami inżynierskimi - stwierdza Bogdan Wierzba.

Zajęcia w Aeromodelklubie ArtBem odbywają się w godzinach popołudniowych w pięciu grupach: dwóch podstawowych, jednej średniozaawansowanej oraz dwóch zaawansowanych. Szczegóły na stronie internetowej www.artbem.pl oraz pod nr tel. 22 532-04-24.

kz

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Olka

27.06.2016 08:54

Moim zdaniem to świetny pomysł. Mój syn jest zapalonym modelarzem, nie tylko sam skleja modele, ale również uwielbia te zdalnie sterowane. Na ostatnie urodziny kupiliśmy mu helikopter na bessoni.pl i jest zachwycony.

# Aneta31

28.06.2016 10:55

Mój syn za dużo spędzał czasu przed komputerem. https://www.modelmotor.pl/, który mu kupiliśmy zmienił to diametralnie. Teraz mamy okazję wspólnie spędziać czasu przy kreatywnej zabawie, która tak nie męczy oczu jak gry komputerowe.

# Anetarc

28.06.2016 10:58

Mój syn za dużo spędzał czasu przed komputerem. https://www.modelmotor.pl/, który mu kupiliśmy zmienił to diametralnie. Teraz mamy okazję wspólnie spędziać czasu przy kreatywnej zabawie, która tak nie męczy oczu jak gry komputerowe.

REKLAMA

# Mateusz28

28.06.2016 11:02

http://modelmotor.pl to pasja , która łączy pokolenia. Super zabawa i nauka dla całej rodziny. Modele rc to zabawki, którymi sam chętnie się bawię.

# moniacz

18.08.2016 23:55

U mnie wciągnęli się obaj synowie i mąż, ale to tylko jeszcze lepiej, taka pasja jest akurat fajna i rozwijająca. My z kolei nie raz zamawialiśmy rzeczy z http://www.modelmaking.pl/ to ich ulubiony sklep tego typu.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA