REKLAMA

Wawer

komunikacja »

 

Wawerskie ścieżki rowerowe, czyli wielka ściema?

  19 listopada 2012

alt='Wawerskie ścieżki rowerowe, czyli wielka ściema?'

Choć tegoroczny sezon rowerowy powoli i nieubłaganie zbliża się do końca, to na jego finiszu wawerskim rowerzystom postanowiono sprawić niespodziankę w postaci... otwarcia nowych ścieżek rowerowych. Dobre chęci nie przez wszystkich rowerzystów zostały jednak docenione.

REKLAMA

Swoje niezadowolenie wyraził jeden z mieszkańców Wawra, rzucając trochę światła na sprawę, na forum internetowym. - Kilka dni temu z wielką pompą otwarto cztery wawerskie ścieżki rowerowe. Dodać trzeba: otwarto ponownie, bo istnieją długo. Niestety od dłuższego czasu ich nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia. Ja wiem, że to jest las, ale tam w wielu miejscach ciężko się jedzie nawet na rowerze górskim: są ubytki w nawierzchni, suchy piasek, doły, korzenie, wieczne kałuże itp. To wszystko sprawia, że mniej zaawansowani cykliści mają problem, żeby przejechać. Ja przejadę, ale na wycieczkę rodzinną rowerową z dziećmi to się nie nadaje. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy dzielnica otworzyła je na nowo. Byłem przekonany, że je faktycznie odnowiono. Nic z tych rzeczy! Odnowa ograniczyła się do... namalowania znaków na drzewach. Nawierzchni nie poprawiono w najmniejszy sposób. To wielka ściema i tyle. Ok, rozumiem, że nie ma kasy, ale w takim razie po co otwiera się to w uroczysty sposób i ściemnia? Takich ścieżek to ja sam mogę w rok zrobić z dziesięć. Co za problem namalować trzy kreski co 100 metrów? - pyta rowerzysta.

Stare to czy nowe ścieżki?

- Oddaliśmy do użytku cztery szlaki rowerowe (żółty, czerwony, niebieski i zielony) - mówi wiceburmistrz dzielnicy Przemysław Zaboklicki. - Przebieg trzech z nich jest częściowo oparty na wytyczonych kilkanaście lat temu szlakach leśnych, dlatego nazwaliśmy tę inwestycję rewitalizacją. Niestety, po kilkunastu latach szlaki w wielu miejscach straciły przejezdność, jak również zatarły się oznakowania, przez co łatwo można się było na nich zgubić.

Na miłośników rowerów czekają drewniane altany, stoliki z ławeczkami, stojaki rowerowe, a w miejscach bagnistych specjalne drewniane mostki ułatwiające przeprawę.
Na jednym ze szlaków ktoś zmienił kolor oznakowań, co dodatkowo wprowadzało rowerzystów w błąd - mówi.

Nic zatem dziwnego, że ścieżki rowerowe w takim stanie stały się obiektem ciągłej krytyki i frustracji ze strony korzystających z nich rowerzystów. Dlatego też inicjatywa rewitalizacji ścieżek znalazła również swoich obrońców i zwolenników. - Na tych trasach trzeba było tylko poprawy oznakowania, bo łatwo było się zgubić. Bardzo dużo jeżdżę na rowerze i właśnie takie szlaki jak niebieski uwielbiam najbardziej. Jeżeli chce się jechać gdzieś z dziećmi i żeby było bliżej natury - proponuję ścieżkę nad Wisłą, która jest ładnie utwardzona, a niekoniecznie od razu w las, gdzie są ścieżki z korzeniami, dołami, kałużami - zauważa inna użytkowniczka wawerskich szlaków rowerowych.

Poszczególne trasy rowerowe oferują różne stopnie trudności, czemu odpowiadają różne kolory szlaków, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Najłatwiejszym, typowo rodzinnym szlakiem jest żółty. Ten sześciokilometrowy odcinek, wyznaczony wraz z wawerskimi dziećmi, w całości przebiega przez Las Sobieskiego. Szlaki oznaczone kolorami czerwonym i zielonym są już bardziej wymagające i przygotowane zostały dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Długość każdego to ok. 8 km. Najtrudniejszym i najbardziej wymagającym szlakiem jest niebieski. To 22 km trasy dla profesjonalnych użytkowników rowerów górskich. Ma ona swój początek w Aninie przy ul. Krawieckiej (róg Kajki), prowadzi przez Wiśniową Górę, Międzylesie, Zbójną Górę, Radość i Aleksandrów, aż do Falenicy, gdzie kończy się na skwerku przy ul. Frenkla (róg Patriotów) vis-a-vis stacji kolejowej.

Kup bilet

Będzie piąta trasa?

- Doświadczeni użytkownicy rowerów górskich wnioskują do nas o wytyczenie dodatkowego, piątego szlaku o stopniu trudności spełniającym wymogi maratonów rowerowych MTB - stwierdza wiceburmistrz Zaboklicki. - Chcemy ten szlak wyznaczyć z kolarzami górskimi. Będzie to prawdopodobnie pierwszy tego typu szlak na Mazowszu - mówi.

Wawerskie szlaki rowerowe to jednak nie tylko same leśne ścieżki i nowe oznakowanie. To również cała infrastruktura, która ma uprzyjemnić życie rowerzystów i ułatwić im korzystanie z przygotowanych tras. Na miłośników rowerów czekają więc drewniane altany, stoliki z ławeczkami, stojaki rowerowe, a w miejscach bagnistych specjalne drewniane mostki ułatwiające przeprawę. Nie brakuje również specjalnych tablic z dokładnymi mapami.

Może jednak z tymi ścieżkami, to nie taka znów ściema?

sb

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Ass

20.11.2012 09:09

Szlaki powinny być z asfaltu, mieć oświetlenie żeby w nocy można było tez jeździć, i koniecznie ekrany dzwiekochlonne żeby zwierząt nie starszyly rowery.

# Ramcin

20.11.2012 14:12

Szlak spełniający wymogi maratonów i stworzony przy współudziale kolarzy górskich jest już w Markach - czerwony o nazwie Kross - co roku odbywa się na tej trasie memoriał Bercika.

# skudi

22.11.2012 09:57

Nazwa "ścieżki" jest być może niezbyt fortunna i moim zdaniem powinno być "szlaki rowerowe".
Jednak z tym narzekaniem na jakość nawierzchni to "niezadowolony mieszkaniec Wawra" trochę przesadził.
Słusznie pisze "Ass" że może jeszcze oświetlenie i ekrany dźwiękochłonne?
To jest w końcu las a nie korona Wału Miedzeszyńskiego.
Jak szanowny malkontent chce jechać z dziećmi po równym to proszę bardzo. Od zbiegu Wału z Traktem Lubelskim może sobie jechać z dziećmi nawet do ZOO lub dalej a w lesie są drogi gruntowe i niech tak zostanie.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA